Майбутнє розумних транспортних засобів: від автономних автомобілів до літаючих таксі
The post thumbnail

Майбутнє транспорту: безпілотні автомобілі?

Сьогодні: безпілотні автомобілі вже тут… чи не так?

На виставці CES у 2015 році Дон Батлер, виконавчий директор підрозділу підключених транспортних засобів компанії Ford, сказав мені, що через п’ять років ми матимемо безпілотні автомобілі. Отже… зараз, правда? Очевидно ні. Коли мова заходить про автономні автомобілі, лише за останній рік ставлення до них кардинально змінилося. Сьогодні експерти розповідають зовсім іншу історію.

«Автономія передбачає своєрідне прийняття рішень», — пояснила Марджорі Блюменталь, старший дослідник політики в мозковому центрі RAND Corporation і провідний автор дослідження під назвою «Досить безпечно». «І ми не очікуємо, що автоматизовані транспортні засоби в осяжному майбутньому будуть приймати такі рішення».

Навряд чи вона самотня: Стів Шварц, футуролог, A.I. Експерт і автор книги «Злі роботи, комп’ютери-вбивці та інші міфи: правда про штучний інтелект і майбутнє людства» прямо сказав мені, що навіть із найрозумнішим штучним інтелектом безпілотні автомобілі ніколи не замінять людей позаду колесо. Він цитує простий здоровий глузд; ніхто насправді не вчить нас гальмувати, коли м’яч котиться через вулицю, тому що за ним може вийти дитина. А тепер подумайте про сотні сценаріїв, які можуть призвести до того, що дитина вибіжить на вулицю. Чи навчимо ми машини розпізнавати кожного?

«Усі припускають, що комп’ютер зробить це краще за людей. Для такого припущення немає підстав», — прямо сказав мені Шварц.

І не думайте, що ми сидимо й чекаємо, поки 5G стане можливим, незважаючи на те, що стверджують деякі мережеві компанії. «Вам не потрібен 5G для автономних транспортних засобів», — нещодавно сказав мені Ларс Регер, головний технічний директор гіганта виробництва мікросхем NXP. Високопропускна здатність 5G сьогодні навряд чи є достатньо надійною, щоб покластися на життя, а тим більше на можливість завантажити фільм із будь-яким хорошим роликом.

Завтра: підйом автономного всього

Вдивіться в далечінь, і ви побачите іншу історію. Автономія змінила мобільність у різних категоріях, і вона лише зростатиме. Літаки, по суті, літали самі протягом багатьох років, але ця технологія зупинилася та почала розвиватися на небесних магістралях. Минулого року Cirrus і Garmin отримали сертифікат FAA на систему, яка може посадити літак одним натисканням кнопки. Так, автопосадка просто стала справою. Це має змінити авіаційну промисловість у наступне десятиліття.

Враховуючи поточний стан автономних польотів (і відсутність дітей, які котять м’ячі на вулицях неба), неважко уявити самокеровані літаючі таксі. Зараз у розробці понад дюжина літаючих таксі від таких компаній, як Kitty Hawk і AeroMobil, але одне, яке здається найцікавішим, походить від Cadillac, печатка схвалення концепції. У несподіваному оголошенні GM на виставці CES 2021 про літаючу машину малого радіусу дії, що працює від акумулятора, бракувало деталей, не було інформації про те, наскільки швидко він буде подорожувати та скільки коштуватиме поїздка (і, головне, чи варто зайвий раз заїхати в Starbucks?), але вони легко нанести олівцем, враховуючи вже існуючі системи автономного польоту. Це невеликий стрибок від цього до повністю автоматизованих літаків, особливо враховуючи нещодавні досягнення Cirrus і Garmin. Авіакомпанії були вражені пандемією, і вони намагаються знайти бізнес-модель, яка мала б сенс у новому майбутньому. Тисячі пілотів уже звільнені — чи буде ще більше? Єдиною реальною перешкодою для повністю самопілотованого флоту для Delta, United та інших є відверто сприйнятливість громадськості.

«Керування польотом уже можна повністю автоматизувати», — сказав Томмазо Мелодія, директор Інституту бездротового Інтернету речей Північно-східного університету, в недавньому інтерв’ю. Але люди — це фактор Х, зазначив він. «Я думаю, що багато людей все ще відчувають, що хочуть додаткового рівня взаємодії людини з машиною замість того, щоб повністю покладатися на автономні машини, але це йде в цьому напрямку».

Тим часом ми вже починаємо спостерігати розгортання низькошвидкісних автономних шаттлів у корпоративних містечках, що прискориться та швидко займе верх у наступному десятилітті. З заздалегідь спланованим маршрутом і деякими елементарними системами уникнення перешкод, це безпроблемно (хоча у них є певний розум). І хоча Amazon ще не поставила автономні дрони, над якими, за словами компанії, працює, я цілком сподіваюся побачити такі системи у використанні протягом п’яти років.

Тож ваш наступний Ford Focus може не бути безпілотним, але незабаром ви зможете отримувати запаси за допомогою дрона перед наступною відпусткою, а також зможете взяти автономне таксі до аеропорту для польоту на дроні до Мексики. І це навіть краще, чи не так?

Коментарів немає

To comment you need to be logged in!

Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *